in

Stefan Zweig’ın Popüler Eseri: Satranç

Stefan Zweig’ın ününü kazandıra kitabı olma özelliği taşıyan Satranç adlı kitabı 85 sayfa olmasına rağmen oldukça etkileyici bir kitaptır.

Son dönemlerde popülerleşen ve değeri öldükten sonra anlaşılan yazarlardan biri olan Stefan Zweig’ın bu kitabı kısa ama oldukça etkili bir kitaptır. Dilerseniz ilk olarak kitabın yazarı Stefan Zweig hakkında biraz bilgi verelim.

Zweig 28 Kasım 1881 yılında o yıllarda adı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olan ülkenin başkenti Viyana’da dünyaya gelmiştir. Babası tekstil işi ile uğraşan biri olan Zweig ’in annesi de Yahudi asıllı bir İtalyan’dır. Ailesinin durumu hali yerindeydi ve Stefan Zweig çok kaliteli bir eğitim hayatı yaşamıştı. İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Latince dillerini okul hayatında öğrenmiştir.

Yükseköğrenimini ise Viyana Üniversitesi’nde Felsefe okuyarak tamamladı. 1. Dünya savaşı yıllarından hemen önce Amerika ve Hindistan gezileriyle çeşitli kültürleri tanıma fırsatı bulan Zweig savaşın başlamasıyla beraber Avusturya’ya döndü ve orduya gönüllü olarak katıldı.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğunu savaşta yenilmesiyle beraber Zweig ordudan terhis edildi. Ardından 2. Dünya savaşı sırasında ülkesi Alman hegemonyasına girince Yahudi asıllı bir yazar olan Stefan Zweig ülkesini terk etmek ve Londra’ya yerleşmek zorunda kaldı. Kısa bir süre Londra’da ikamet ettikten sonra Brezilya’ya giden Zweig burada eşiyle beraber intihar ederek 60 yaşında hayatına son vermiştir.

Stefan Zweig’ın ününü kazandıra kitabı olma özelliği taşıyan Satranç adlı kitabı 85 sayfa olmasına rağmen oldukça etkileyici bir kitaptır. Türkiye’ de 1997 yılında yayımlanmaya başlayan bu kitap en çok baskısı yapılan kısa hikâye olma özelliğini taşımaktadır. Zweig ‘in bu kitabı için Nazizm eleştiri diyenlerin oranı oldukça fazladır. Bunu Zweig’ın kendisinden öğrenemiyoruz ancak kullandığı kelimelerden bu çıkarımı yapmak oldukça mantıklıdır.

Bu romanda Zweig Avrupa’nın içerisinde bulunduğu duruma oldukça üzülmüştür. Zaten intiharının sebebi olarak da 2. Dünya savaşındaki sıkıntılı dönem gösterilmektedir. Bu kitap yıkık bir psikoloji ile yazıldığı için Stefan Zweig ‘in son eseridir. Bu eseri tamamladıktan kısa bir süre sonrada intihar etmiştir.  Eserin kurgusundaki karakterler de o dönem Avrupalı devletlerin başına bela olan Hitler ve Mussolini etkilerini taşımaktadır. Sürgün hayatı yaşadığı dönemde bile Zweig bu karamsar tablodan kendini soyutlayamamış ve intihar etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Joker Film İnceleme

Avengers: Endgame inceleme