in , ,

Netflix Rise of Empires: Ottoman İlk Sezon İnceleme

Netflix dizisi Rise of Empires Ottoman inceleme ve eleştirileri

Yaşadığımız çağın internet ve teknoloji çağı olması nedeniyle artık insanlar dizilerini televizyondan değil de dijital platformlardan izlemeyi tercih etmektedirler. Bu platformlardan en popüleri hiç kuşku yok ki Netflix’tir. Gerek televizyon gerekse de telefon uygulamaları sayesinde Netflix çok yaygın bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Netflix platformunun bu denli popüler olmasında ürettiği kaliteli içerikler ve uygun ödeme planları etkili olmaktadır.

Netflix Amerika merkezli bir platform olması dolayısıyla içerikleri genellikle Amerikan dizileridir. Ancak son yıllarda yaptığı atılım sayesinde başka ülkelerdeki yapımcılarla anlaşmalı olarak onara içerikler ürettirebilmektedir. Ülkemizde de Hakan Muhafız ve Atiye gibi dizileri Ay yapım şirketine yaptırarak yayına sunmuştur. İlk yerli Netflix dizisi olan Hakan Muhafızın başarısını konuşurken ardından çıkan Atiye dizisi onu geride bırakmıştır. Son günlerde ise İngiliz-Türk ortak yapımı olan ve Netflix’in son Türk dizisi olma özelliği taşıyan Rise of Empires Ottoman önceki iki diziyi gölgede bırakacak gibi görünüyor.

Dizi içerisindeki oyuncular ise çeşitli milletlerden oluşmaktadır. Türk, İngiliz ve Amerikalı aktörlerin yer aldığı bu dizi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesini konu almaktadır.  Bir tarih dizisi olması sebebiyle konuların doğruluğunu önemli tarihçilere sorduğumuza karşımıza enteresan yorumlar çıkmaktadır.  Ancak tarihçilerin birçoğunu birleştiği nokta dizinin gerçekleri hemen hemen yansıttığı idi. Çok ufak bir kesim ise olayların çarpıtılmış olarak aktarıldığını belirtmektedir.

Dizinin bütçesine baktığımızda önceki iki Türk Netflix yapımına göre oldukça ciddi bir artış olduğunu söylemekte fayda var. Dizinin hatırı sayılır bütçesi sayesinde kalitesi de oldukça iddialıdır. Ancak dizinin eleştirilmesi gereken bir konusu mevcuttur. Kullanılan isimler kısaltılmaktan çok uzak ve uzun isimlerdir. Tarihsel bütünlüğü korumak adına bu konu gayet olumlu karşılanabilir ancak dizi diyaloglarını incelediğimizde gereksiz bir uzatma meydana getirmektedir.  Kullanıcılar diziyi orijinal dili olan İngilizce olarak izleyebilecekleri gibi Türkçe dublaj olarak da izleyebilmektedirler.  Dizi bilinen tarihi dizilerin aksine son derece kaliteli bir gösterime sahiptir. Efektler ve görsel kalite oldukça yukarıdadır. Tabii ki bu denli yüksek bütçeli bir yapıya yakışır şekilde kostüm seçimleri de oldukça başarılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

La Casa de Papel ’in Gizli Yıldızı Berlin Kimdir?

Gençlerin Yeni Gözdesi: Stranger Things