in , ,

Blutv Efsanesi: S1 F1r B1r

Youtube’ den sonra BluTv ‘de milyonların izlediği SıfırBir incelemesi

Yaşadığımız çağın internet ve teknoloji çağı olması dolayısıyla artık teknolojik ürünler hayatımızın her anında elimizin altında bulunmaktadır. Cep telefonları, akıllı saatler ve akıllı televizyonlar bu teknolojik ürünlere sadece birkaç örnektir. Teknolojini bu denli hayatımıza girmesiyle beraber insanlar artık dizi izlemek adına televizyon kanallarını kullanmamaktadırlar. Öyle ki artık insanlar uzun dizi süreleri ve reklam aralarına maruz kalmamak adına dizi izlemek için dijital platformları tercih etmektedirler.  Dizi izleme platformlarına birkaç örnek vermemiz gerekirse karşımıza ilk olarak Netflix ve Blutv çıkmaktadır.  Bu iki platform son zamanlarda televizyon dizilerine büyük darbe vurmuşlardır.  Özellikle telefon ve televizyon uygulamaları sayesinde kolayca erişim sağlanabilen bu platformlar izleyicilerine oldukça iyi şeyler vaat etmektedir. Kısa dizi süreleri ve reklamsız izleme olanakları sayesinde kullanıcılar bu platformlara belirli bir ücret ödemekten çekinmemektedir.

Bu platformlar kendileri içerek üretebilmektedir. Bu içerikler genellikle televizyon dizilerine kıyasla daha kısa olmakta ve izleyicileri sıkmamaktadır. Blutv platformunun S1 F1r B1r isimli dizisi bu kısa ama öz dizilere en iyi örnektir.  Adana’da geçmekte olan bu dizide üç arkadaş olan Savaş, Cio ve Özgür’ün maceraları konu alınmaktadır. Bu üç arkadaş mahallelerindeki illegal işlere direnmektedirler. Tabii bu direnimleri sosyo-kültürel açıdan da ele alınmaktadır.  Bu macerada kahramanlarımızın yaşadığı mahallenin kendine ait yazılı olmayan kuralları vardır. Uyuşturucu satışı ve fuhuş kesinlikle yasak olan şeylerdir. İşte kahramanlarımız bu kuralları çiğnemeye çalışanlarla mücadele etmektedir.

Dizideki üç kahramanımızı canlandıran isimler çok ünlü oyuncular değildir. En ünlü isim daha sonraları Çukur adlı dizide Azer Kurtuluş rolünü canlandıracak olan Cihangir Ceyhan’dır. Bu denli küçük bütçeli bir yapımın oldukça popüler olmasında tabi ki Blutv platformunun oldukça büyük bir etkisi vardır. S1 F1r B1r dizisi genellikle 40-50 dakika arasında olmakta ve bu bölümlerde reklam kesinlikle kullanılmamaktadır.  Diziyi popüler yapan ise oyuncuların dizide günlük konuşma dilini kullanmalarıdır. Adana’nın yerel şivesi ile çekilen bu dizi Türkiye’nin hemen her yerinde ilgiyle takip edilmekte ve sevilerek izlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Blutv Klasiği: Behzat Ç.

Organize İşler 2 Sazan Sarmalı Film İnceleme