in

Bir Ödev Bitiyor, Bir Diğeri Başlıyor: Spider Man: Far From Home Eleştirisi

Bir Ödev Bitiyor, Bir Diğeri Başlıyor: Spider Man: Far From Home Eleştirisi
Bir Ödev Bitiyor, Bir Diğeri Başlıyor: Spider Man: Far From Home Eleştirisi
Anasayfa » Eleştiriler » Bir Tayin Bitiyor, Bir Diğeri Başlıyor: Spider Man: Far From Home Eleştirisi

Bir Tahsis Bitiyor, Bir Diğeri Başlıyor: Spider Man: Far From Home Eleştirisi

19.07.2019 14:06

Dikkat: Bu yazı Spider Man: Far from Home ve Avengers: Endgame filmleri için sürpriz bozucu teferruat (SPOILER) içerebilir.

 

Marvel Sinematik Evreni, şu esas kadarki en çok kazanç elde eden film serilerini içeriyor. Avengers: Endgame, Box Office’de bütün zamanların en fazla kazananı olamadı ola ki ama bu dev para basma makinesinin imtiyaz sahibi Disney’in elini yadsınamaz biçimde güçlendirdiği bir gerçek. Endgame sonrası vizyona giren birincil Marvel Sinematik Evreni filmi Spider Man: Far From Home ise birincil haftasında 700 milyon dolar civarında gişe rakamı elde ederek ‘’tüm zamanların lideri olma yarışında ben de varım’’ dedi. Peki filmin detaylarına bakınca reel bir başyapıt mı görüyoruz yahut Box Office başarısının sırrı anlamsız bir yapımı ‘’halkla ilişkiler ve pazarlama’’ taktikleriyle olduğundan fazlası gibi göstermekte mi yatıyor? 


Marvel Sinematik Evreninde yer alan öteki filmler ve kahramanlar ile Spider-Man’i ayıran bir şart var. Daha önce meydana çıkan Marvel filmlerinin tersine Disney, Spider Man filmlerinin imtiyazına sahip değildi. Bu yargı, imtiyazı fazla daha önceden Marvel’dan satın almış olan Sony’ye ait idi. Bu yüzden öteki kahramanların tersine Spider Man’i beyazperdede bol miktarda izlemiştik. Tobey Maguire ve Kirsten Dunstlı orijinal üçleme ve Andrew Garfield’ın başrolde olduğu sonlanamayan ‘’The Amazing Spider-Man’’ serisi mahallenin dostu kahramanımızın yüzünü biraz eskitmişti. böylece çizgi film ve çizgi romanlarda gördüğümüz Spider-Man’i sinema adaptasyonunda da izlemek isteyen hayranların serzenişlerini anlasak da bu dek pozitif tamamlanmış bir karakterin yeni serisinde farklı bir stil ve bambaşka bir kişilik ile işlenmesi yapımcılar tarafından verilmiş akıllıca bir karar denebilir. İşte Spider-Man: Far from Home’da bu ‘’yeni tür’’ Spider-Man’in son macerasına iki taraflı oluyoruz, film aynı zamanda Avengers: Endgame ile son savaşı yaşanan bir dönemin kapanışını ve (bilhassa krediler sonrası sahneler ile) yeni bir dönemin açılışını yapıyor.    

 

Filmde Avengers: Endgame’de işlenen olaylar sonrasında bazı kahramanların kayıpları ve kaybolduğu zannedilen insanların dönüşleriyle başa çıkmaya çalışan ve deyim yerindeyse ‘’travma sonrası semptomları’’ olan bir dünya işleniyor. Peter Parker ise süper kahraman almak konusunda vaktiyle olduğu değin motive değil ve daha fazla Avrupa’ya yapılacak okul gezisinde MJ’e açılmakla ilgileniyor. Ancak Nick Fury ve süper kahraman görevleri Peter’ın peşini Avrupa’da da basit basit bırakmayacaktır. Dünyanın büyük bir tehdit ile aleyhinde karşıya kaldığını Fury’den öğrenen Peter, bir yandan da MJ’in gözüne girmeye ve ona açılmaya çalışmaktadır. Görevi sırasında tanıştığı Mysterio ise onun üzerindeki yükü alıp işini kolaylaştırmaktadır ancak Mysterio’nun dünyasında her şey göründüğü gibi değildir ve fazla geçmeden gerçek adı Quentin Beck olan bu adamın reel niyeti ortaya çıkar.

 

Filmin en fazla öne çıkan özelliği görselliği ve görünüm yönetmenliği denebilir. Avrupa’nın en hoş şehirlerinden bazılarının arkadaki plan olarak kullanıldığı filmde bu faktör, etkili bir biçimde kullanılsa da dengelenmiş seçimler ile ham olmaktan kaçınılmış. bununla beraber Mysterio’nun illüzyonları ve bunların dövüş sahnelerinde kullanımı da izleyiciye doyurucu bir görsel deneyim yaşatıyor. Bunun yanı sıra hikayedeki çatışmanın yeniden tanımlanıp ray değişmesi Captain Marvel’a aynı bir biçimde ilgi çekici olmayı başarmış, ama bu değişim yaşanıp Mysterio’nun reel hikayesi ortaya çıkana kadar biraz sabretmek gerekiyor, senaristler bu formüle pozitif alışırsa ileriki filmlerdeki hikayeler çıkmaza girebilir. Filmde kayda değer rollerde izlediğimiz hiçbir sanatçının oyunculuğu sırıtmıyor, ama alt roller için hem oyunculuk hem de karakter yazımı açısından bir sıkıcılık mevcut diyebiliriz. Peter – MJ ilişkisi bu filmde çizgi romanlardan egemen biçimde yorumlanabilmiş olsa da Peter’ın öteki derslik arkadaşlarını ya da diğer tabi karakterleri önemsememiz için tek cümlelik espriler dışında pek bir neden gözükmüyor. Bu koşul da yine ileride çekilecek filmler için üstünde durulması gereken bir sorun gibi gözüküyor.

 

Spider Man karakterinin (filmlerde, çizgi romanlarda ve çizgi filmlerde) en büyük çatışmaları sınırlı güçleri ile özel hayatının (daha fazla May Hala ve Mary Jane’in) ve süper kahraman hayatınının birbirine girmesi ve sevdiği ahali için bir tehlike haline gelmesiyle oluşur. Yeni Spider-Man’de bu formülün yarısını yaratıcı süper kahraman hikayeleri hoş işlenirken Peter’ın bireysel hayatı ile ilgili detaylar daha ilgi çekici hale getirilmeli gibi görünüyor. aynı zamanda yine de ortaya takip etmesi eğlenceli, komik ve görsel açıdan doyurucu bir yapım çıkmış.

 

Bundan Böyle 20’den pozitif filme sahip olan Marvel sinematik evreni ile ilgili birçok kişinin görüşü zaten yerleşik durumda ve bu evreni izlemekten keyif almayanları şaşırtacak bir film olmasa da, Spider-Man: Far from Home beklentileri karşılamakta zorlanmıyor ve bir sonraki filmleri takip etme isteği uyandıracak merakı uyandırmayı da başarıyor. Marvel sinematik evreni filmleri aralarında en fazla beğenilen filmlerden bir adam başına olmuş gibi gözüküyor Spider-Man: Far from Home, ve bu başarıyı adalet ettiğini söyleyebiliriz.     

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Sonlu, Western Soslu Bir Tarantino Anlatısı: Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi

Alternatif Sonlu, Western Soslu Bir Tarantino Anlatısı: Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi

Kış, Mevsim Normallerinin Üstünde Seyretti: Game of Thrones 8. Sezon Eleştirisi

Kış, Mevsim Normallerinin Üstünde Seyretti: Game of Thrones 8. Sezon Eleştirisi