in , ,

Bir Blutv Klasiği: Behzat Ç.

Bir Ankara Polisiyesi Behzat Ç. gönülleri fethetmeye devam ediyor

Yaşadığımız dönemde insanlar dizi izleme konusunda bir hayli aşama kaydetmişlerdir. Bu aşamalar göz önüne alındığında dizilerin insanlar tarafından artık televizyondan değil de dizi izleme platformlarından takip edildiği ortaya çıkmaktadır.  Bu sebeple sayıları gün geçtikçe artan diziler çeşitli platformlarda toplanmaktadırlar. Bu platformlardan en değerlileri Netflix, Blutv ve Bein Connect olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu noktada Netflix rakiplerine oranla daha popüler gibi görünse de rakipleri de ürettikleri kaliteli içerikler sayesinde Netflix ’ten geri kalır değillerdir.

Özellikle bu noktada son dönemde Blutv büyük bir atılım sergilemektedir. Hem yeni ürettiği içerikler hem de yabancı dizilerin yayın haklarını satın almasıyla oldukça zengin bir içeriğe sahip olmaya başlamıştır. Bu zengin içerikler arasında en dikkat çekeni ise yeniden çekilmeye başlanan Behzat Ç. dizisidir.  2010-2013 yılları arasında Star TV’de yayınlana bu macera dizisi 2019 yılıyla birlikte Blutv tarafından devam ettirilmektedir.  Yayınlandığı dönemde büyük bir hayran kitlesi elde eden dizi beklenmeyen bir biçimde 2013 yılında final yapmıştır. Dizi izleme platformlarının giderek yaygınlaşması ve beğenilmesiyle birlikte Blutv Behzat Ç. dizisini yeniden çekmiş ve çekilen yeni sezon büyük beğeni toplamıştır.

Dizinin konusunu ise polis akademisinden 1999 senesinde mezun olan Behzat Ç.’nin Ankara Polis biriminin cinayet departmanında işe başlaması oluşturuyor. Behzat Ç. alışılmış polis tiplemelerinden biraz farklıdır. Bize gösterilen polis karakterleri genellikle babacan, saygılı ve nizami insanlardır. Ancak Behzat Ç. son derece rahat bir polistir. Ağzından eksik etmediği küfür ve sigarası da cabası.  Cinayet işleyenleri kendine has yöntemlerle yakalamasıyla ünlenen Behzat Ç. rahat ve vurdumduymaz tavırları sebebiyle sürekli olarak disiplin kuruluna sevk edilmektedir. Ancak bu sevk edilmelerden sürekli olarak cinayetleri çözmesi sebebiyle kurtulacaktır.  Dizide Behzat Ç. ile özdeşleşen bazı kavramlar vardır. Behzat oluşturulan kurallara uymaz, kendi kurallarını oluşturur bu kavramlardan en dikkat çekici olanıdır.

Behzat Ç. dizisini bu denli popüler yapan olaylardan bir tanesi ise dizinin uyarlandığı kitabın yazarı olan Emrah Serbes’in karıştığı trafik kazası sebebiyle hapis cezası almasıdır.  Bu olay dizinin merak konusu olmasını sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2019 Yılı En Çok Gişe Yapan Filmler

Blutv Efsanesi: S1 F1r B1r